Akademisyenlere zam başka bahara…


Hükümetin yürüttüğü “torba yasa” çalışmaları kapsamında düşünülen “akademisyenlere zam” çalışmasının torba yasada yer almayacağı bildirildi. 

Bu yıl yapılan toplu sözleşmelerde yok sayılan, ekonomik kayıplarının telafisine yönelik en küçük bir iyileştirme yapılmayan akademisyenlere yönelik bizzat YÖK Başkanı, Maliye Bakanı ve bazı hükümet yetkilileri tarafından iyileştirme yapılacağına dair açıklamaların arkası gelmedi. Torba yasa çalışmaları kapsamında yapılacağı öne sürülen “akademik maaşlarda iyileştirme” sözleri havada kaldı.

Böylece maaşlarda iyileştirmenin yapılmayacağı Akademisyenlerin maaşlarına 2014 yılında 123 TL’lik bir artış  gerçekleştirilecek. 2015 yılında ise yüzde 3+3 gibi komik bir zam oranı ile yetinmek zorunda kalacaklar. 2014 yılında çocuk parası, aile yardımı, doğum, ölüm yardımları, ek ödemeler, ek dersler, fazla mesai ücretleri ve tazminatlar hiçbir şekilde artmayacak, enflasyon farkı da verilmeyecek.

Bir araştırma görevlisinin 2 bin 300 TL, Yardımcı doçentin 2 bin 700 TL, doçentlerin ise 3 bin 100 TL aldığı üniversitelerin “geçim kaygısından” bilim üretmeye nasıl fırsat bulacağı bilim camiasının da merak ettiği bir husustur.

2013 verilerine göre yoksulluk sınırının 3 bin 120 TL olduğu  ülkemizde Akademisyenler Birliği Derneği olarak talebimiz, akademisyenlerin maaşlarında iyileştirme yapılarak en düşük akademisyen maaşının  en azından yoksulluk seviyesine ulaşmasının sağlanmasıdır! 

Saygılarımızla…

Akademisyenler Birliği Derneği

 

Görüşünüz Değerlidir!